8 Ağustos 2013 Perşembe

Cam Şato / Throne of Glass – Sarah J. Maas

Kitap Adı: Cam Şato
Orijinal Adı: Throne of Glass
Yazar: Sarah J. Maas
Çeviren: Deniz Başkaya
Yayınevi: DEX
Basım Yeri-Yılı: İstanbul, 2013
Syf. Sayısı: 449

   Kitap Özeti:
   Celeana 18 yaşındaki çekici bir kız. Ancak onda görünenden fazlası var: O, meşhur Adarlan Suikastçısı. Bir yıldır ölüm çukuruna benzeyen bir tuz madeninde mahkûmiyet süren Celeana’ya, Adarlan Prensi Dorian ve Yüzbaşı Westfall özgürlük teklifiyle gelirler: Kral’ın yaverini - pis işlerini yapacak resmi görevliyi- seçmek için düzenlenecek yarışmada Prens’i temsil ederse özgürlüğe giden yolda bir yarışa girecek ve kazanırsa Kral’a hizmet süresi dolunca özgür kalacak.
   Sarayda birbirinden yetenekli suçlularla yarışacağı bu süre içinde gizemli bir yaratık yaverleri vahşi şekilde katletmektedir. Celeana, yaşamla ölüm arasındaki bu mücadeleyi kaybetmemeli, cinayetlerin sorumlusunu bulmalı ve cinayete kurban gitmemek için her an arkasını kollamalıdır.

   Değerlendirme:
   Celeana ağzı bozuk, biraz terbiyesiz, Yüzbaşı Westfall’ı tepikleyen ve çok cesur bir kız. İnsanı eğlendiren bir karakter. Okurken nefes nefese kaldığım, yüksek gerilim yüzünden “Durun, devam edemiyiciğim!” deyip kitabı kapattığım sahneler vardı :)
   Merlin’in dünyasına benzer bir dünyası var; büyüler, büyücüler, yaratıklar, Elfler, vs. Heyecan seviyesi çok yüksek bir kitap. Hayal gücünüzü fazlasıyla çalıştırıyor. Komedi, romantizm, aşk, gerilim, aksiyon hepsi bir aradaydı. Bu yüzden okuyanın pişman olmayacağını söyleyebilirim. Serinin devamıyla ilgili çok heyecanlı tahminlerim var ve merakla bekliyorum.

   Kapak harika görünüyor ancak kapak kızı yanlış seçim. Celeana'nın gayet net bir şekilde sapsarı bir kız olduğu belirtilirken bu kız bir esmer güzeli. O yüzden yurtdışı kapaklarından olan bu kapak daha isabetli olmuş.

   Hem arkada Cam Şato da görünüyor ve kız çok hoş... Bizim kapağımız da çok güzel, hatta belki aynı kız bile olabilir, çok benzettim. Ancak bizim kapağımızda kız daha yaşlı ve esmer çıkmış. Her neyse işte.
   5 puanlık bir kitap :)

   Gab'den Sevgilerle!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder