15 Mart 2013 Cuma

Lux 1 - Obsidian / Jennifer L. Armentrout

   Obsidiyen Kitap Tanıtımı

    Uzun süredir var olan blog'umu kullanmıyordum ki, The Hunger Games ve Hush Hush serilerini bitirip ciddi bir depresyona girdim. Acilen yeni bir şeyler okuyup izleme ihtiyacı duydum ve Underworld serisini izledim (Michael Sheen, vay canına! O neydi öyle?) ve ardından elimin altında bulunan ön okuma kitapçığını bir kez daha okudum. Hastalıklı bir şekilde bu kitabı okumaya karar verdim. Aradım aradım bulamadım. İkinci aramamın sonunda buldum ve sarışın kitapçı çocuk bana kitabı uzatınca, kitapçıdaki amcaların teyzelerin bana garip garip bakmasına sebep olacak şekilde kitaba sarılarak kasaya gittim. 

   Evet bu benim ilk yazım. Ve başlıyorum.

  Jennifer Armentrout'un kaleme aldığı Lux serisinin ilk kitabı Obsidian, uzaylı temasıyla yola çıkan bir paranormal aşk vaadediyor bizlere. "Vaadediyor", çünkü daha aşkı istediğimiz kadar göremedik. Hikaye kitabın baş kahramanı Katy'nin dilinden anlatılıyor. Katy hepimizin seveceği bir kız. Son dönemlerde sevgili yazarların tercih ettiği gibi Katy de "iyi kız". Bir süre önce babasını kaybetmiş, notları yüksek, çılgınlık yapmayan ve bizler gibi kitap tutkunu; ve bir kitap tanıtım blogcusu :) Annesi babasının ölümünün üzerinden geçen 3 yılın sonunda hayatlarını toparlamak istiyor ve bu yüzden Florida'dan  West Virginia'ya taşınıyorlar. Annesinin iteklemesiyle Katy insanlarla tanışma girişimi olsun diye yan komşularının kapısını çalıyor ve kitap kapak resminde gördüğünüz o afet açıyor kapıyı. Dipnot: Üstsüz. Gerçek olamayacak kadar parlak yeşil gözler, on yedi yaşlarında bir erkekte zor göreceğiniz gelişmiş kaslar, dağınık saçlar ve düşük bel pantolonun yarattığı baş dönmesiyle gözlerinizi pörtletecek bir erkek! Gel gelelim büyü çocuk ağzını açana kadar sürüyor.  Deamon, kendini beğenmiş şımarık bir pislik. Ama bilirsiniz ki kızlar iyi erkeklerle dertleşir, kötü erkeklere aşık olur.
   Deamon gerçekten katlanılmaz şekilde Katy'ye kötü davranıyor. Ama ikizi Dee Katy'yle arkadaş olmayı çok istiyor ve Katy de Deamon yüzünden bu arkadaşlıktan vazgeçmemekte kararlı. Dee'nin Katy'yle yakın olma sevdası Deamon'la Katy'yi sürekli bir araya getiriyor.

    "Güzel yüz, güzel vücut, berbat tavır. Bunlar seksi erkeklerin kutsal üçlüsüydü."
   
   Ancak bu yeni arkadaşlarda bir gariplik var ve Katy bunu farkediyor ama çözemiyor. Ta ki görmeden son sürat gelen bir kamyonun önüne atlayana kadar... Deamon Katy'yi kurtarmak için ait olduğu gezegene ait güçlerini ikinci kez kullanıp zamanı durduruyor ancak böyle güçlü bir özelliği kullanmak Katy üzerinde bir iz bırakıyor. Bu iz Deamon ve diğer Luxen'ların peşinde olan Arumlar'ı doğrudan Katy'ye getirebilir. Artık yapılacak tek şey, grubun en güçlüsü olan Deamon'ın yanından ayrılmamak, yoksa Katy hayatta kalamaz.

   Kitaba 19 lira verdiğime pişman oldum mu? Hayır :) Kitabı sevdim mi? Ağır grip olamama rağmen gece uyumayıp okumamdan doğru siz karar verin. İnanın feminist bile olsanız benim gibi seveceksiniz Deamon'ı. En çok gıcık olacaksınız ama biraz da kitap kapağına kapak çocuğu olan Pepe Toth sayesinde (Woaw!) kitaba ağzınızın suları akacak. Dee'yi çok seveceksiniz. Ash'den nefret edeceksiniz ve eğer benim kadar kendinizi kaptırmayı seviyorsanız Deamon yüzünden Katy'yle birlikte üzüntüden gözleriniz dolacak.. :( Kitap ikinci kitabın elinizde olması için çıldıracağınız kadar sinir bozucu bir aralıkta son buldu. Anlayacağınız kafam bozuk. :/  [:)] Ankara'ya döndüğümde çevirisini bulamazsam orijinalinden okuyacağıma eminim artık ikinci kitabı.

    Seri, ara kitap Shadows haricinde en az beş kitap olarak kararlaştırıldı. Lux Serisi Dex'ten çıkıyor. Dex, ikinci kitap Onyx'in şu an çeviride olduğunu ve çok gecikmeyeceğini duyurmuş.

   Kitaba puanım 5 üzerinden 4. Kurguda veya akıcılıkta bir zayıflık görmedim ancak şu ara çok fazla bestseller romanın konusu birbirine yakın. Yani Katy'nin çok çalışkan bir kız olması ve erkek mevzusunda endişelenilecek bir tip olmaması olayı biraz bayatladı sanki. Yine de Katy'ye yakışmış. Bir de şu yemekhane klasiği bana biraz Twilight'ı hatırlattı ama haricen Twilight'a benzetmedim çünkü Edward karakteri aşağılayan ya da ciddi manada kötü davranan vs bir tip değildi. Biraz daha Hush Hushın Patch'ine benziyor, tek fark Patch dalgacı değil ciddi manada tehlikeli korkunç bir tip. Twilight ve Hush Hush serilerinde olduğu gibi burda da kızın evinde gerçekleşen "tamamlanamayan ilk öpücük" olayı var ama bu kitaptaki bana küçük dilimi yutturdu. :) Sebebini okuyunca görürsünüz. :)
 
   Hepinize kitap sayfası kokulu günler! :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder